advertise

کربنات کلسیم (Calcium carbonate ) پر مصرف ترین پرکننده پلاستیک و لاستیک در جهان است. کربنات کلسیم، یک ماده معدنی جهانی است و معادن آن در تمامی کشور ها وجود دارد.
 ماده‌ای معدنی با فرمول شیمیایی CaCO۳ که حدوداً ۴% از عناصر سازنده پوسته زمین را در بر می گیرد؛ فرآیند ساده ای دارد، در دسترس است و با انجام اصلاحات مانند پوشش دهی خواص آن بهبود می یابد.پودر کربنات کلسیم به دو روش آسیاب شده و رسوبی ساخته می شود و قیمت، رنگ، تاثیرات در فرآیند پذیری و قابلیت ولکانیزاسیون هر کدام با یکدیگر متفاوت است. در روش رسوبی معمولاً گاز دی اکسید کربن از داخل شیر آهک عبور داده شده و مواد رسوبی جمع آوردی می شوند. رسوبات بعد از شسته و خشک شدن، در صورت نیاز اصلاح سطح می شوند. در صنعت لاستیک ها پرکاربرد ترین پر کننده رنگ روشن غیرفعال کربنات کلسیم است . در شکل تصویر اولین خط تولید کربنات کلسیم رسوبی در ایران را مشاهده می نمائید. 

 در صنعت پلیمر به دلیل غیر قطبی بودن پلیمر ها در موارد مهندسی از کربنات کلسیم های دارای اصلاح سطحی توسط نمک منیزیم یا پتاسیم اسید های چرب استفاده می شود. همچنین در موارد استفاده از کائوچوی طبیعی بسیار مهم است کوچک ترین مقداری از سم های لاستیک مانند مس و منگنز در کربنات وجود نداشته باشد.همانگونه که گفته شد علاوه بر بهبود خواص مکانیکی لاستیک توسط کربنات کلسیم قیمت کل نمونه نیز کاهش می یابد(برای اطلاع از قیمت کربنات کلسیم می توانید به قسمت قیمت روز مواد اولیه مراجعه نمائید.)  تا حدی که در برخی موارد حدود ۴۰ درصد از یک نمونه لوله آب پلی اتیلنی را کربنات کلسیم تشکیل می دهد .

در صنایع لاستیکی این پرکننده در آمیزه های رنگی بجای دوده استفاده می شود . به دلیل افزایش خواص مکانیکی، کاهش هزینه تولید و کاهش مشکلات فرآیندی این ماده در طیف وسیعی از محصولات تولیدی در زمینه لاستیک، پلاستیک و... بکار گرفته می شود.

لازم به ذکر است در صورت اشتباه در فرآیند یا مقدار بالای استفاده از کربنات کلسیم، افت شدید خواص مکانیکی، شکست های ناگهانی قطعه و ترد شدن ماده را نتیجه می دهد.