advertise

روغن( DOP) یکی از پر مصرف ترین روغن ها در صنایع پلیمری است.
کاربرد عمده این روغن به عنوان نرم کننده در پلی وینیل کلراید است و می توان با استفاده از این روغن پلیمری سخت مانند بدنه پنجره های UPVC را تا حد سفره های یکبار مصرف روزمره نرم نمود.

تولید روغن DOP

مواد واکنش دهنده این روغن متشکل از دو جزء دی اتیل هگزانول و انیدرید فتالیک است.
برای تولید روغن DOP مواد اولیه واکنش به همراه با کاتالیزورهای اسیدی (سرعت دهنده های واکنش شیمیایی) به وسیله پمپ ها به یک واکنشگاه( راکتور) مجهزبه همزن وارد می شوند. سپس از طریق بولیر و سیستم گردش رون دمای واکنش مهیا می شود.

واکنش در دمای نسبتا بالا شروع شده و در نهایت روغن DOP به عنوان محصول از واکنشگاه خارج می شود.
روغن تولیدی از صافی گذرانده شده و در طی یک فراینددمای آن کاهش می یابد. این روغن کابرد نرم کنندگی داشته و در صنایع مختلف پلمیری مورد استفاده قرار می گیرد.روغن DOP یک  مایع بی رنگ، بی بو و روغنی است که به راحتی تبخیر نمی شود.
چگالی این روغن کمتر از آب است و در آب نامحلول است. فرمول شیمیایی این روغن C۲۴H۳۸O۴ بوده و در  دمای ۲۲۰ درجه سانتی گراد به جوش می آید. 
وزن مولکولی این روغن  ۳۹۰gr/mol بوده و در دمای محیط به صورت مایع است. 
مایع بودن روغن باعث نفوذ سریع روغن درون خاک شده و ورود آن به آب های زیر زمینی را غیر قابل کنترل می کند. در سال های اخیر این روغن را به عنوان خطر زیست محیطی در نظر گرفته و به دنبال راه حل هایی برای کاهش تولید و مصرف آن هستند.مهم ترین نرم کننده صنایع پلیمر بدون شک روغن DOP است. 

این روغن در صنایع لاستیک و پلاستیک کاربرد های فراوانی داشته و میزان بالایی از آن سالانه در این صنایع استفاده می شود. 
این روغن در صنایع لاستیک؛ در شاخص ترین کاربرد خود، در نرم کنندگی NBR کاربرد داشته و روغن مخصوص این الاستومر است.
NBR به دلیل مقاومت بالا در برابر روغن ها و حلال های نفتی، با نرم کننده های خاصی نرم می شود. در مقیاس صنعتی تنها روغن نرم کننده این الاستومر DOPاست.
عمده مصرف این روغن در صنعت تولید محصولات  PVC   بوده و هم به عنوان نرم کننده و هم به عنوان پایدار کننده حرارتی و اموج فرابنفش استفاده می شود. 
این روغن علاوه بر آن در صنعت لاستیک در تولید چرم مصنوعی, کفش, رنگ, شیلنگ, اسباب بازی, کابل, گرانول, فیلتر هوا, توپ, نوار دور شیشه و … و استفاده به عنوان روغن هیدرولیک کاربرد های متعددی دارد. روغن  DOP در ایران تولید می شود. بزرگ ترین تولید کننده این روغن در ایران شرکت بهران بوده وبا مراجعه به قسمت قیمت روز مواد اولیه می توانید نسبت به اطلاع قیمت و خرید این روغن اقدام نمائید. 

علاوه بر شرکت بهران، شرکت هایی مانند آرون پلاست سبلان، شکوه شیمی، پارس گرانول، کیمیا تجارت تارت و ... نیز تامین ککندگان این روغن در ایران هستند.