advertise

پلی اتیلن وکس، یا پلی اتیلن با وزن مولکولی پائین یکی از فرآورده های جانبی تولید پلی اتیلن است. این پلیمر به دلیل داشتن زنجیر هایی با وزن مولکولی زیر ۲۰۰۰۰ خاصیت نرم کنندگی و منعطف سازی را در لاستی اعمال کرده و به تسهیل فرآیند های کامپاند سازی و شکل دهی کمک می کند.

تولید پلی اتیلن وکس

پلی اتیلن وکس ، محصول جانبی تولید پلی اتیلن است.
پس از تولید پلی اتیلن در دما و فشار بالا در پتروشیمی ها، از طریق فرآیند های جداسازی مونومر های واکنش نداده، پلی اتیلن وکس و دیگر مواد اضافی را از پلی اتیلن خارج شده از رآکتور استخراج می کنند.
پلی اتیلن وکس، ترکیبی تشکیل شده از زنجیر هایی با واکنش ناقص، که در طول زمان واکنش موفق به افزایش وزن مولکولی به بالایی ۲۰۰۰۰ نشده اند خواهد بود.
در اغلب نمونه ها، وزن مولکولی زنجیر های تشکیل دهنده پلی اتیلن وکس ۲۰۰۰تا ۴۰۰۰دالتون است.هنگامی که گفته می شود این ماده محصول جانبی واکنش است، در لحظه اول یک ماده درجه دو را متصور می شویم اما قابل ذکر است که پلی اتیلن وکس، یک محصول بسیار کاربردی در صنایع مختلف است.
این ماده در صنایع لاستیک، پلاستیک، شمع سازی، لوازم نساجی و... کاربرد دارد. 
این محصول در دمای ۹۰ درجه سانتی گراد ذوب می شود. دما ذوب پلی اتیلن وکس حدود ۵۰ درجه از نمونه ای پلی اتیلنی پائین تر است.
بر خلاف پلی اتیلن ها، پلی اتیلن وکس در حلال های غیر قطبی مانند استایرن حل می شود. 
پلی اتیلن وکس به دلیل وزن مولکولی پائین تر نسبت به الاستومر ها و پلاستومر ها می تواند خاصیت کشسانی لاستیک و پلاسیک ها را تقویت کرده ازدیاد طول در نقطه شکست را افزایش دهد.همانگونه که گفته شد؛ پلی اتیلن وکس در افزایش خواص کشسانی، بهبود فرآیند های کامپاند سازی و شکل دهی و... کاربرد دارد.
پلی اتیلن وکس به دلیل داشتن وزن مولکولی کمتر از پلیمر های پایه کامپاند، توانایی حرکت بیشتری در زنجیر دارد.
این امر به کاهش ویسکوزیته و افزایش پخش شوندگی فیلر ها درون کامپاند کمک می کند. 
همچنین به همین دلیل در مواردی که کامپاند دارای نانو ذرات باشد؛ ابتدا نانو ذره توسط همزن های  High Shear درون فاز بستر پلی اتیلن وکس پخش شده و سپس به کامپاند اصلی اضافه می شود. 
همچنین در فرآیند های مستربچ سازی و شکل دهی مواد پلیمری، با هدف کاهش ویسکوزیته، کاهش فشار دستگاه، افزایش نرخ تولید و جلوگیری از مشکلات فرآیندی از پلی اتیلن وکس استفاده می شود. 
شما می توانید برای اطلاع از قیمت و خرید پلی اتیلن وکس به بخش قیمت روز مواد اولیه مراجعه فرمائید.